5 naturalnych źródeł kwasu foliowego

Kwas foliowy nazywany również witamina B9 jest potrzebny każdemu człowiekowi, wszystkim komórką organizmu. Jest wiele powodów dla których powinno dostarczać się go bynajmniej nie tylko jeżeli chodzi o kobiety w ciąży. Najważniejsze to wzrost i regeneracja komórek.

Kwas foliowy pomaga organizmowi pełnić wiele bardzo ważnych funkcji takich jak: naprawa DNA czy produkcja czerwonych krwinek. Kobiety w ciąży powinny przyjmować kwas foliowy jeszcze zanim zajdą w ciąże, a już na pewno zaraz po prawidłowym wyniku testu ciążowego w postaci tabletek czy naturalnych produktów bogatych w ta witaminę. Zmniejszy to o 75% możliwość zakłócenia „zamknięcia” cewy nerwowej, a więc zminimalizujesz do minimum takie zachorowania jak: przepuklina mózgowo-rdzeniowa, bezmózgowie oraz rozszczep kręgosłupa

Osoby dorosłe powinny spożywać ok. 200 mikrogramów kwasu foliowego dziennie, a kobiety w ciąży dwa razy więcej. Dlatego suplementację witaminy B9 warto uzupełnić odpowiednią dietą. Oto, gdzie znajdziemy najwięcej kwasu foliowego:

  • Szpinak – Jedno z bogatszych warzyw jeżeli chodzi o obecność kwasu foliowego. Należy jednak pamiętać, że poddawanie warzyw w wysokiej temperaturze pozbawia je witamin i minerałów dlatego szpinak możemy przyjmować w postaci sałatki czy zielonego koktajlu.
  • Brokuły – Dzięki zawartości witaminy B9 minimalizują ryzyko raka, a garść różyczek brokułowych pokryje jedną czwartą zapotrzebowania na kwas foliowy. Należy pamiętać aby nie gotować ich zbyt długo aby nie straciły swoich właściwości.
  • Sok pomarańczowy – Oprócz witaminy C zawiera najwięcej z pośród owoców witaminy B9, można przyjmować również w postaci świeżo wyciśniętego soku lub na surowo.
  • Awokado – Jedno awokado to 40% dziennego zapotrzebowania na ten składnik. Można spożywać je w formie guacamole czy jako dodatek do sałatki.
  • Migdały – Mała garstka migdałów to jakieś 20% dziennego zapotrzebowania na kwas foliowy. Dobre urozmaicenie powyższych produktów.

Jak widać nie tylko w tabletkach znajduję się kwas foliowy. Kobiety w ciąży szczególnie muszą dbać o swoje zdrowie bo jak wiadomo nie są już same. Pamiętajmy, że wszystko co jemy dziecko również je dlatego dostarczajmy do organizmu jak najwięcej witamin w tym witaminy B9.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *