Ból pleców w ciąży – jak sobie z nim radzić?

To pytanie bardzo często zadają sobie wszystkie przyszłe mamy. Jedne mają to szczęście, że ból pleców doskwiera im dopiero na samym końcu ciąży, a inne borykają się z nim już prawie od samego początku. Niestety nie ma na to jednego złotego środka, jednak istnieje kilka sposób na zminimalizowanie bólu pleców podczas ciąży. Ja miałam to szczęście, że ból był chwilowy i pojawił się tylko w 33 tygodniu ciąży (mam nadzieję, że nie zapeszę i już więcej się nie pojawi). Niestety to już pewnie wiecie, że branie jakichkolwiek silnych tabletek przeciwbólowych jest zakazane dlatego trzeba sobie radzić jakoś inaczej. W każdym razie jeżeli zmagacie się z tą dolegliwością koniecznie sprawdźcie co zrobić, żeby zminimalizować ból.

  1. Ciepła kąpiel – nie tylko doskonale rozluźnia, ale przynosi także ukojenie w bólu. Choć minie on pewnie na chwilę z pewnością dzięki takiej kąpieli poczujesz się dużo lepiej. Do wanny nalej ciepłą, nie gorącą wodę dodaj odrobinę olejku aromatycznego i po prostu leż przez około 20/30 minut. Powinno zadziałać.
  2. Ciepły okład – kolejny sposób na umorzenie bólu. Taki okład najlepiej wykonaj w termoforze. Pamiętaj, żeby nie był on gorący, bo chyba nie chcesz martwić się jeszcze oparzeniem? Taki okład przykładaj kilka razy dziennie.
  3. Rozciąganie – a tak właściwie to wykonywanie kociego grzbietu. Każdy to ćwiczenie zna, albo przynajmniej kojarzy z dzieciństwa. Doskonale sprawdzi się przy bólach lędźwi. Oczywiście, jeżeli jesteś w stanie i brzuch ci nie przeszkadza wykonać inne ćwiczenia rozciągające nie wahaj się ani chwili! Rozciąganie jest dobre na wszystko.
  4. Masaż – jeżeli ból jest już nie do wytrzymania skorzystaj z pomocy specjalistów i fizjoterapeutów. Oni z pewnością wiedzą jak zlikwidować uporczywy ból.
  5. Spacery – choć brzmi to pewnie abstrakcyjnie, bo jak masz spacerować skoro bolą cię plecy?! To uwierz spacer może okazać się dobrym rozwiązaniem. Mi one bardzo pomogły i okazały się dużo lepszym pomysłem niż leżenie w jednej pozycji.

Mamy nadzieję, że te kilka prostych pomysłów pomoże ci zapomnieć choć na chwilę o tym jak „ciężko” jest być w ciąży 🙂 Oczywiście istnieje jeszcze wiele innych sposobów jak pasy podtrzymujące brzuch czy kinesiotaping, ale te wyżej wymienione możesz wykonać w każdym momencie. Pamiętaj, że aktywny odpoczynek jest najlepszym sposobem na wszystko, nie tylko na ból pleców w ciąży 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *