Czy w ciąży można…? Pytania i odpowiedzi!

Dzisiejszy post przeznaczony jest dla wszystkich kobiet, które albo już są w ciąży albo planują w nią zajść. Podczas tego stanu będziesz wiele razy zadawała sobie pytanie „Czy w ciąży można…?”. Mamy nadzieję, że trochę ci pomożemy i odpowiemy na najważniejsze pytania. Niektóre z nich będą dotyczyć diety inne treningu. Jako, że u nas rozpoczął się już trzeci trymestr można powiedzieć, że trochę więcej wiemy niż na początku ciąży. Zaczynamy!

Czy w ciąży można ćwiczyć?

To pierwsze pytanie, które przyszłe fit mamy zadają lekarzowi prowadzącemu ciąże. I to właśnie on, a nie sama kobieta powinna podejmować ostateczną decyzję. Często bywa tak, że wiele kobiet dowiaduje się, że jest w ciąży dosyć późno (my w 8 tygodniu) i przez cały ten okres ćwiczy. Jeżeli nic się nie wydarzyło, a ciąża przebiega pomyślnie można kontynuować ćwiczenia, jeżeli lekarz widzi jakieś przeciwskazania (szczególnie w I trymestrze) lepiej poczekać i na chwilę odpuścić. Pierwsze trzy miesiące często bywają trudne (mdłości, zmęczenie, ból głowy, drażniący zapach), dlatego lepiej się nie przemęczać.

Czy w ciąży można biegać?

Każda kobieta na to pytanie odpowie inaczej. Niektóre nawet do końca II trymestru biegają już z zaokrąglonym brzuszkiem inne na całe 9 miesięcy rezygnują z tej aktywności. To raczej kwestia indywidualna, która tak czy inaczej powinna być konsultowana z lekarzem. Ja zamiast biegać wybrałam chodzenie na bieżni pod górkę.

Czy w ciąży można ćwiczyć z kettlem?

Można, ale lepiej wybieraj te lżejsze i wykonuj więcej powtórzeń. Najważniejsze jest żebyś się nie przeciążała i nie dźwigała za dużo. Ja osobiście zaczęłam ćwiczyć z kettlem 4 kg około 5 miesiąca.

Czy w ciąży można wchodzić po schodach?

Chodzi tutaj o schody, które znajdziemy na siłowni. Oczywiście do pewnego momentu można na nie wchodzić, ale czym bliżej rozwiązania tym bardziej powinniśmy zamieniać je na bieżnię ewentualnie orbitrek. Wchodzenie o schodach może przyspieszyć poród, tak samo jak np. robienie przysiadów. Nie bez powodu na sali porodowej niektórzy lekarze właśnie zachęcają kobiety do robienia przysiadów 🙂

Ile ćwiczyć w ciąży?

To pytanie odnosi się do czasu. Jak wiadomo są dwie opcje albo ćwiczymy na ilość powtórzeń, albo na czas. Zdecydowanie lepszą opcją jest czas. Ile w takim razie powinno trwać jedno ćwiczenie? Minutę! Nie bez powodu właśnie tyle. Podczas porodu faza parcia zazwyczaj trwa właśnie minutę, dlatego z pewnością trening okaże się skuteczny na sali porodowej.

Czy w ciąży można robić cardio?

Jasne, że tak! Bieżnia, rowerek stacjonarny i orbitrek jak najbardziej tak, ale o wiosłowaniu narazie zapomnij. Przy tym ćwiczeniu za bardzo napina się brzuch.

Czy w ciąży można robić brzuszki?

Absolutnie nie! Wykonywanie brzuszków w ciąży może skończyć się tym, że kresa biała (która pojawia się na brzuchu kiedy mięśnie się rozchodzą, a brzuch rośnie) może się nie wrócić do stanu pierwotnego. Wtedy konieczna może być operacja.

Czy w ciąży można chodzić na basen?

Oczywiście, że tak! To jedna z tych aktywności fizycznych, która nie tylko dobrze wpłynie na samopoczucie kobiety, ale także dziecko. Basen odpręża, a ty przecież nie możesz się stresować, dlatego osobiście bardzo polecam. Zrezygnuj jednak z korzystania z jacuzzi. W tym miejscu możesz złapać jakąś infekcję, której z pewnością nie chcesz.

Czy w ciąży można pić kawę?

Można, tak jak inne napoje zawierające kofeinę, ale musisz pamiętać o umiarze. Nie wskazane jest picie więcej niż 300 mg kofeiny, czyli nie więcej niż 4 kubki kawy rozpuszczalnej. Wiele kobiet w ogóle rezygnuje ze spożycia tej używki jednak z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że bez kawy może być ciężko. Na poranny ból głowy nic nie działa lepiej!

Czy w ciąży można jeść ser?

Tak, ponieważ jest on ważnym źródłem białka i wapnia, jednak niektórych rodzai sera nie powinnyśmy jeść podczas ciąży. Do nich zaliczyć można: miękkie sery pleśniowe np. brie lub camembert, a także sery z niebieską pleśnią. Osobiście ja czasem camembert jadłam i dziecku to nie zaszkodziło, ale wiadomo że mówimy o znikomej ilości. Dlaczego jeść  nie wolno? Ponieważ na serach mogą namnażać się bakterie np. Listeria, które są niebezpieczne dla dziecka w łonie matki. Bakterie te giną przy wysokiej temperaturze, dlatego odpowiednio przygotowane „zakazane” sery można jeść.

Czy w ciąży można jeść surowe mięso?

Absolutnie nie! Surowe czerwone lub drobiowe mięso może zawierać salmonellę lub pasożyty wywołujące toksoplazmę. Pamiętaj też o tym, że za każdym razem kiedy kroisz mięso na dece musisz ją dokładnie umyć.

Czy w ciąży można brać tabletki przeciwbólowe?

Raczej to pytanie będziesz sobie zadawać często bo ból głowy bywa bardzo uporczywy. Tak czy inaczej musisz to skonsultować z lekarzem. Wiele leków jest zakazanych, ale mój lekarz powiedział, że bez żadnych obaw mogę zażywać Paracetamol. Jednak mimo wszystko lepiej nie brać nic na własną rękę.

Czy w ciąży można farbować włosy?

Pewnie twoja babcia ci powie, że absolutnie nie, jednak jest to mit. Farby, których teraz używają fryzjerzy najcześciej są bez amoniaku i nie ma przeciwskazań do farbowania włosów kobietom ciężarnym.

Czy w ciąży można jeździć w pasach bezpieczeństwa?

Oczywiście tak jest bezpieczniej, jednak musisz pamiętać o tym, że pas powinien być poniżej lini brzucha. Inaczej będzie naciskać na brzuch i będzie to niebezpieczne nie tylko dla ciebie, ale również dla dziecka. W polskim prawie jest zapis, który mówi o tym, że kobiety w widocznej ciąży nie mają obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa.

Mamy nadzieję, że te kilka pytań i odpowiedzi pomoże wam w okresie ciąży, a jeżeli macie inne pytania chętnie na nie odpowiemy wystarczy, że dacie nam znać na naszym Instagramie lub Facebooku 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *