Dlaczego kobiety tyją w ciąży?

Najczęstsza odpowiedź? Bo mają zachcianki! Rzeczywiście niektóre z pań mają ochotę na zupełnie inne produkty niż na co dzień (ja marzyłam o ziemniakach, których na co dzień nie jadłam), przez to ich waga może wzrastać. Pamiętajmy jednak o tym, że dziecko znajdujące się w brzuchu przyszłej mamy nie jest tam samo, poza nim jest tam również płyn owodniowy, łożysko czy dodatkowa tkanka tłuszczowa. To wszystko waży! I to jak się okazuje, wcale nie tak mało. Poniżej możecie zobaczyć ile waży wszystko co składa się na wystający brzuszek mamy, a także jej piersi. Dlaczego kobiety tyją w ciąży?

 

Całkowity przyrost masy w ciąży

  • masa ciała dziecka – OKOŁO 3,5 KG (jak wiadomo są również przypadki dzieci, które podczas porodu ważyły 5 KG)
  • macica – OKOŁO 1-1,5 KG
  • piersi – OKOŁO 1-2 KG (u niektórych może to być nawet około 3 kg! zazwyczaj najbardziej to widać u kobiet, które nagle  z małej miseczki B mają dobre D)
  • płyn owodniowy – OKOŁO 1- 1,5 KG
  • łożysko – 0,5-1 KG
  • krew i dodatkowe płyny – OKOŁO 1,5-2 KG
  • dodatkowa tkanka tłuszczowa – OKOŁO 2-4 KG

Po podliczeniu wszystkich wartości kobieta bez większych zachcianek może przytyć około 15 kg! Nie zawsze jednak tak jest. Pewnie macie koleżanki, mamy czy babcie, które podczas ciąży przytyły mniej niż 10 kg. Są również kobiety, które podczas ciąży są w stanie przytyć nawet 30 kg!

Najważniejsze jednak jest dobro naszego dziecka o czym musimy pamiętać na pierwszym miejscu. Zbyt mały przyrost wagi w ciąży, a także jakiekolwiek głodówki mogą wiązać się z niską masą urodzeniową noworodków, która zwiększa umieralność i chorobowość okołoporodową. Może być również przyczyną problemów rozwojowych okresu dziecięcego.

Kochane przyszłe mamy, a także przyszli ojcowie! Pamiętajmy, że zdrowa i zbilansowana dieta jest ważna podczas ciąży, ale nie dajmy się zwariować. Jak masz ochotę zjeść lody to zjedz, widocznie twoje dziecko także ma ochotę. Trzymaj się jednej zasady: Jedz dla dwóch a nie za dwóch!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *