I Trymestr ciąży – jak ćwiczyć?

Ciąża to piękny okres dla przyszłych mam i nic dziwnego, że większość z nich pragnie pozostać aktywne w tym okresie. Oczywiście jest to jak najbardziej wskazane jeżeli ciąża nie jest zagrożona. Mimo wszystko większość kobiet w tym okresie rezygnuje z ćwiczeń z prostego powodu: mdłości! To zazwyczaj one są głównym powodem złego samopoczucia i wiecznego zmęczenia ( zmęczenie objawia się też reakcją organizmu na nową sytuacje i oczywiście rozwój naszego dzidziusia :))

Jeżeli jednak nie masz przeciwskazań, czujesz się dobrze, a twoje zmęczenie jest w normie koniecznie zobacz co możesz robić w okresie pierwszego trymestru ciąży czyli od 1-12 tygodnia.

 • Spacery, basen, umiarkowane cardio (orbitrek)

Tą aktywność fizyczną można wykonywać nawet 3 razy w tygodniu. Pamietajmy jednak, że nie możemy za bardzo się przemęczać więc optymalny czas to 15/20 minut

 •  Ćwiczenia mięśni dna miednicy

Nawet raz dziennie możemy ćwiczyć nasza miednicę. Ćwiczenia nie wymagają za dużo wysiłku, a w późniejszym czasie mogą okazać się zbawienne.

Ćw1. – Przygotuj fitness ball lub niskie krzesełko. Połóż się na podłodze i obie stopy oprzyj na siedzeniu lub piłce. Zdejmij i ponownie połóż prawą nogę na krześle. Powtórz to samo lewą nogą.

Ćw2. – Połóż się na plecach, ułóż ramiona wzdłuż tułowia, stopy ustaw na szerokość bioder. Unięś biodra w górę, tak aby od kolana do klatki piersiowej powstała prosta linia. Napinaj mieśnie dna miednicy podciągając ją w góre z przytrzymaniem.

 • Przysiady z wspięciem na palce

Przysiady powinny stać się twoim przyjacielem można powiedzieć prawie do rozwiązania ciąży. To ćwiczenie jest praktycznie bez inwazyjne dla naszego dziecka, a dla ciebie od teraz to jedno z tych ćwiczeń, które możesz wykonywać. Jak wiadomo przysiady są najlepsze na pośladki, ale i mają dobry wpływ na wygląd naszych nóg. A która z pań nie marzy o pięknej pupie i nogach nawet w ciąży? Wykonuj to ćwiczenie 4 razy w tygodniu w 3 seriach po 10 powtórzeń. Pamiętaj o przerwie! Nie może być krótsza niż 4 minuty.

 • Wymachy ręki i nogi jednocześnie w podporze

Nie możesz się śpieszyć. Każde ćwiczenie wykonuj powoli, bez pośpiechu. Jak wykonać to ćwiczenie? W podporze na kolanach i rękach podnieś lewą ręką i prawą nogę. Następnie jednocześnie zrób ruch do przodu i do tyłu tak, żeby łokieć dotknął kolana. Jeżeli czujesz, że nie możesz utrzymać równowagi i możesz się przewrócić nie wykonuj tego ćwiczenia.

Poza wymienionymi propozycjami polecamy każdą aktywność fizyczną, ale musisz pamiętać o:

 1. Twoje dziecko już zaczyna się rozwijać, jednak ryzyko poronienia w tym okresie jest bardzo duże, dlatego nie przeginaj z intensywnością ćwiczeń!
 2. Dużo pij! Nie możesz sobie pozwolić na odwodnienie bo można powiedzieć, że pijesz za dwóch.
 3. Jeżeli podczas wykonywania ćwiczeń zrobi ci się słabo, natychmiast przestań!
 4. Nigdy wcześniej nie trenowałaś, a teraz chcesz zacząć? Bezwzględnie skonsultuj to z lekarzem.
 5. Miej przy sobie zawsze telefon. Brzmi śmiesznie, ale nigdy nie wiadomo. Nie możesz teraz myśleć tylko o sobie.
 6. Jesteś zmęczona, odpuść. Nie ma co sobie dokładać zmęczenia treningiem, który i tak nie przyniesie zamierzonych efektów.
 7. Tyjesz? To normalne! Nie przejmuj się, że już przytyłaś 4 kg, a ćwiczysz. Nie tylko ty tyjesz, ale twoje dziecko również. Co prawda trochę wolniej niż ty, ale tym w ogóle się nie przejmuj.
 8. Nie dźwigaj! Jeżeli tylko możesz proś o pomoc w niesieniu zakupów czy ciężkiej torby. To zbędny wysiłek, który może źle wpływać na nasz płód.

Jeżeli chcecie ćwiczyć, ale czujecie się kiepsko przeczekajcie pierwszy trymestr. Dajcie dziecku dobrze zagnieździć się w macicy i wróćcie do tematu na początku drugiego trymestru. Wtedy mdłości i zmęczenie ustępuje, a wy czujecie się jak nowo narodzone. A wasze dziecko powoli zaczyna przypominać dziecko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *