Orzechy – kopalnia minerałów i witamin

Często pomijane w naszych jadłospisach ze względu na dużą kaloryczność czy zawarty w nich tłuszcz – orzechy. Jeszcze do nie dawna uważane jako wróg osób chcących schudnąć czy utrzymać wysportowaną sylwetkę. Jednak to się zmieniło! Tłuszcze zawarte w orzechach  przyczyniają sie do utraty masy oraz tkanki tłuszczowej. Ze względu na swoje bogactwo witamin i minerałów wspomagają nasz organizm oraz poprawiaja ogólną kondycje naszego ciała. Regularne spożywanie orzechów przyczynia się do obniżenia ryzka wystapienia nowotworów czy cukrzycy.

Migdały – czyli nasiona migdałowca, uważane są za najszachetniejsze z orzechów. można je dostać w postaci płatków, słupkach czy wiórkach. Migdały w większośći składają sie z białka (polecane są dla wegetarian), oprócz tego bogate są w magnez (zawierają go aż 270 mg czyli 80% naszego zapotrzebowania na ten pierwiastek). Tłuszcz w migdałach zawiera wiele jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które mają właściwości obniżające poziom cholesterolu we krwi. Warto je spożywać ze względu na najwyższą zawartość Witaminy B2 i Witaminy E – niezbędne do prawidłowego funkcjonowanie skóry i opóźniania procesu starzenia się. Do tego bogate w błonnik regulują procesy trawienia. Migdały ze względu na swój wpływ na skórę polecane są kobietom w ciąży – uelastyczniają skórę, dzięki czemu jest ona mniej podatna na rozstępy.

Orzechy Nerkowca – Wbrew pozorom te słodkawe orzechy chronią przed rozwojem cukrzycy typu 2. Wyciąg z orzechów nerkowca stymuluje proces wchłaniania glukozy przez komórki mięśni, a co za tym idzie – poprawia się wrażliwość tkanek na insulinę. Nerkowce to kopalnia potasu (660 mg), który obniża ciśnienie tętnicze i sprawia, że serce bije w sposób regularny. Dzięki sporej zawartości selenu i cynku mają zbawienny wpływ na nasze włosy oraz i paznokcie.

Orzechy Laskowe – To przede wszystkim duża zawartość witaminy E (15 mg) która jest  bowiem niezbędna dla zachowania prawidłowego funkcjonowania narządów rozrodczych, w szczególności u męższczyzny.

Orzechy Włoskie – Zawierają dwukrotnie większa ilość antyoksydantów niż inne orzechy, zapobiegając rozpadowi błon komórkowych. Dzięki zawartym w nich żelazie pomagają uzupełnić jego niedobory w organizmie oraz wspomóc leczenie anemii. Dodatkowo zawierają witamin B6, która wydłużaja długość życia czerwonych krwinek i ich prawidłową produkcję. Poprzez wysoką zawartość kwasu foliowego (0,8 mg) polecane są kobietom w ciąży dla prawidłowego rozwoju płodu.

Orzechy można spożywać w każdej formie np: do wypieków w formie batoników owsianych, na surowo jako przekąska, w owsiance, czy w formie masła orzechowego – tutaj polecamy nasz przepis ;). Należy jednak pamiętać o wysokiej kaloryczność orzechów. Wystarczy 20-30 gram dziennie aby zapewnić naszemu organizmowi potrzebne mnierały i witaminy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *