Rozstępy – jak sobie z nimi radzić?

Ten post jest nie tylko przeznaczony dla kobiet w ciąży, ale również dla wszystkich, którzy borykają się z problemem rozstępów. Mogłoby się wydawać, że sportowcy raczej nie są narażeni na ich powstawanie, a jednak. W szczególności kulturyści, którzy na siłowni spędzają długie godziny, podczas okresu masy narażeni są na rozstępy. Ten post jednak piszemy w szczególności ze względu na przyszłe mamy. Jak sobie radzić z rozstępami i czy można im jakoś zapobiec?

Czym są rozstępy?

To efekt gwałtownego rozciągania się skóry. W wyniku takiego rozciągania dochodzi do utraty sprężystości i uszkodzenia tkanki łącznej. Kobiety w ciąży są bardziej narażone na rozstępy ze względu na wzrost wagi.

Jest kilka sposobów na to, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się rozstępów:

  • kontroluj wagę – rozstępy powstają głównie z tego powodu, że bardzo tyjemy. Aby tego uniknąć najlepiej jest stosować zasadę, żeby jeść dla dwóch, a nie za dwóch. Trzymanie restrykcyjnej diety nie jest rozwiązaniem ze względu na dziecko, które w sobie nosisz. Nasz maluch potrzebuje wszystkich wartości odżywczych jak tłuszcze, białko czy węglowodany. Słodycze zamień na owoce, a pszenne pieczywo na to żytnie.
  • stosuj kremy i olejki – w aptekach i sklepach wybór produktów dla przyszłych mam jest naprawdę ogromny. Takie specyfiki pomogą ci ujędrnić ciało co zmniejszy ryzyko rozstępów. Wybieraj te najbogatsze w oleje roślinne: olejek z nagietka, lawendowy, rozmarynowy, rumiankowy

  • masaże – wykonuj 5 minutowe masaże miejsc zagrożonych rozstępami oraz tych gdzie już powstały. Pamiętaj aby wykonywać to regularnie przy użyciu balsamu oraz olejku.
  • złuszczaj naskórek – raz na jakiś czas możesz wykonać delikatny peeling miejsc najbardziej zagrożonych rozstępami. Niech ten masaż trwa jak najdłużej, to również pomoże ujędrnić skórę.

Pamiętajmy, że rozstępy to nie koniec świata. To pewnego rodzaju mapa jak zmieniało się ciało przyszłych matek. Regularne ćwiczenia również są wskazane jednak dopiero po konsultacji z lekarzem. Jeżeli istnieją jakieś przeciwskazania, zrezygnuj z wysiłku i zamień go na spacery.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *