Śniadanie białkowo-tłuszczowe

No właśnie… od jakiegoś czasu na naszych profilach mogliście zauważyć, że zmieniliśmy trochę nasze podejść do pierwszego posiłku, który jemy po przebudzeniu czyli śniadania. Jak wiadomo to najważniejszy z posiłków, ale czy napewno wiecie co jeść z samego rana? Napewno nie raz słyszeliście, że śniadanie powinno zawierać każdy makroelement aby zapewnić naszemu organizmowi dobry start, a węglowodany powinny być złożone aby długo się uwalniały. Ile razy po takim śniadaniu robiliście się zaraz głodni, senni czy brakowało wam koncentracji na resztę dnia. Mało tego wasza waga zamiast spadać rosła, nie widzicie efektów, a trening to katorga zamiast przyjemności. Co jest za to odpowiedzialne ?

KORTYZOL – jest tzw. hormonem stresu. Wydzielany jest przez nadnercza i odpowiedzialny m.in za utrzymanie glukozy na odpowienim poziomie (obok insuliny, glukagonu i adrenaliny). Zaburzenie wydzielania tego hormonu odbija się na naszej fizjologi i samopoczuciu.

Co się dzieje gdy zjemy dużą porcje węglowodanów na śniadanie a zwłaszcza cukrów prostych np. owoców, ciastek zbożowych ? Mamy nagły skok cukru we krwi po czym nagły spadek cukru (zadaniem insuliny jest obniżenie poziomu cukru we krwi poprzez uwolnienie glukozy). Co się dzieje po nagłym spadku cukru w naszym organizmie? Jesteśmy osłabieni, głodni, nasz organizm znowu domaga się cukru, przy tym wszystkim powoduje wyrzut kortyzolu i tak koło się zamyka.

 

Śniadanie białkowo-tłuszczowe

Według nas to najlepsza opcja dla każdego z nas dbającego o swoje zdrowie ale i formę. Jest doskonałym rozwiązanie dla osób z insulinoodpornością, cukrzycą, hipoglikemią, zaburzeniami snu i kortyzolu.

Białko będzie wchłaniało się powoli i stabilnie nie powodując tym samym gwałtownego wzrostu poziomu cukru.
Tłuszcze dostarczą niezbędnej energii, zawierają duże ilości kwasów omega oraz pozwolą utrzymać stabilny poziom cukru przez długi okres czasu.

Gdy rano kortyzol działa bez podniesionego poziomu insuliny powoduje rozbijanie trójglicerydów. Dzięki czemu takie śniadanie pomoże nam w spaleniu tkanki tłuszczowej.

Biorąc pod uwagę powyższe procesy lepiej dla nas a przede wszystkim bezpieczniej jest umieszczanie węglowodanów, gdy poziom kortyzolu w organizmie ustabilizuje się (czyli np. od południa).

 

Jak wyglądają śniadania białkowo- tłuszczowe ?

przykładowe menu:

  • omlet warzywny (przepis TUTAJ)
  • omlet białkowy (przepis TUTAJ)
  • jajecznica z warzywami
  • potrawka z kurczaka
  • twarożek z warzywami
  • awokado z jajkiem (przepis TUTAJ)

Mamy nadzieje, że udało nam się przekonać was do wprowadzenia tego typu śniadań do waszej diety.

 

 

 

 

3 thoughts on “Śniadanie białkowo-tłuszczowe

  1. Od jakiegoś czasu, praktycznie dzień w dzień szamałam owsiankę. Dodawałam jedynie różne owoce, od czasu do czasu płatki owsiane zastępując jaglanymi. Jadłam naprawdę sporą porcję, a godzinę później wchodziłam do pracy…głodna! Teraz ogarniam już, że taka bomba węglowodanowa z samego rana niekoniecznie musi być zdrowa.
    PS. a przepis na awokado z jajkiem wygląda genialnie…i ciężko w nim coś zepsuć ;P na pewno spróbuję

  2. Mniam, ten omlet wygląda przepysznie! Dzięki za inspirację 🙂 Na szczęscie należę do osób, które gardzą owsianką i wszelką formą słodkich śniadań i nie obejdą się bez mięcha na śniadanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *