Tłuszcz – czy jest potrzebny?

Tak jak w tytule – tłuszcz jest potrzebny! Jest głównym źródłem energii (razem z węglowodanami). Nie należy bać się spożywania tłuszczów wystarczy robić to z głową. W 1g jest 9 kcal! Jest składnikiem odżywczym o największej kaloryczności, jednak jedzenie tłuszczu nie musi oznaczać tego, że przybierzemy na wadze. Niektóre tłuszcze możemy uzyskać jedynie z jedzenia, dlatego są tak ważnym elementem naszej diety.

Tłuszcz – jaką ma rolę?

Jedną z ważnych roli tłuszczu w naszym organizmie jest funkcja ochronna. Stanowi on bowiem warstwę izolującą oraz chroni organy wewnętrzne. Wiele składników odżywczych wymaga obecności tłuszczu, aby nasz organizm mógł je przyswoić.

Do czego potrzebujemy tłuszczu?

Główną rolą tłuszczu jest dostarczenie energii. Oprócz tego magazynujemy w nim jej nadmiar pochodzący z pożywienia. Dzięki temu mamy rezerwę energii na wypadek niedoboru jedzenia – naturalna bateria. Dodanie tłuszczu do posiłku jest najskuteczniejszym sposobem na zwiększenia jego kaloryczności, dlatego powinniśmy mieć to pod kontrolą, aby nasza tkanka tłuszczowa nie poszła w górę.

Rodzaje tłuszczów:

  • tłuszcze nienasycone – są to zdrowe tłuszcze, które możemy podzielić na jednonienasycone i wielonienasycone. Różnią się ilością wodoru w wiązaniach. Jednonienasycone znajdziemy w oliwie, oleju rzepakowym i migdałowym. Występują zwykle w formie płynnej w temperaturze pokojowej ale mogą także krzepnąć w chłodzie. Natomiast wielonienasycone znajdziemy w tłustych rybach bogatych w kwasy omega 3 czy w awokado. Największą zaletą spożywania tych tłuszczów jest to, że niektóre pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu, a zwiększyć poziom dobrego.
  • tłuszcze nasycone – mają twardą konsystencje w temperaturze pokojowej i są głownie pochodzenia zwierzęcego takiego jak: masło, słonina, tłuste mięso czy ser. Inaczej nazywane tłuszczami stałymi, uważa się je za głównych winowajców chorób serca, ponieważ podnoszą  poziom szkodliwego cholesterolu we krwi.

Kawsy omega 3 i 6

Omega 3 – kontrolują wiele ważnych funkcji organizmu takich jak: krzepnięcie krwi, poprawiają zdolność organizmu na reakcje zranienienia lub atak bakteryjny, dbają o układ odpornościowy, obniżają ciśnienie krwi oraz obniżają prawdopodobieństwo ataku serca.

Omega 6 – redukują cholesterol LDL, są ważne dla zdrowego funkcjonowania błon komórkowych, a szczególnie dla zdrowej skóry.

Najzdrowsze tłuszcze

  • oliwa i oliwa extra virgin – bogata w kwasy tłuszczowe omega 9. Jaśniejsza oliwa najlepiej sprawdzi sie do smażenia w średniej temperaturze natomiast ta virgin jako dodatek do sosów czy sałatek.
  • olej lniany – tłoczony z nasion lnu na zimno. Najbogatszy w kwasy omega 3 – jedna łyżka (14g) to 8g omega 3. Nie nadaje się do smażenia. Musi być przechowywany w ciemnym, chłodnym i bez dostępu powietrza miejscu ponieważ ulega procesowi utlenienia. Kupując wybierajmy ten w ciemnej butelce.
  • olej kokosowy – olej ten musimy podzielić na dwie kategorie:

– rafinowany : Jest to olej pozbawiony witamin, smaku, zapachu poprzez obróbkę termiczną. Ma wysoką temperaturę dymienia,

– nierafinowany: taki olej ma intensywny zapach ale i smak, a to oznacza, że nie został pozbawiony cennych składników czy witamin. Działa przeciwgrzybicznie, przeciw wirusowo, antybakteryjnie. Polecany osobom walczącym z nadwagą ze względu na to, że przyśpiesza metabolizm,

  • olej rzepakowy – jest dobrym źródłem kwasów omega 3 i 6 oraz witaminy E pełniącą role ochronną błon komórkowych. Ma prawie neutralny smak, doskonale sprawdza sie w większości dań. Najlepszy jest ten tłoczony na zimno. Tańsza opcja dla oliwy,
  • nie możemy zapomnieć o orzechach ale o tym pisaliśmy już tutaj.

Jak dużo tkanki tłuszczowej potrzebujemy?

Organizm bez tłuszczu nie był by w stanie utrzymać się przy życiu. Pewna ilość tkanki tłuszczowej jest niezbędna. Tkankę tłuszczową możemy podzielić na:

tłuszcz zasadniczy: jest to tłuszcz występujący w tkance mózgu, osłonkach włokien nerwowych czy jako otoczka narządów wewnętrznych (funkcja ochronna) stanowi około 3% masy ciała. Kobiety posiadają nieznacznie więcej bo 5-9% tłuszczu zasadniczego, a gromadzi on się w piersiach czy wokół bioder. Bierze on udział w produkcji estrogenu. Tłuszcze ten zapewnia równowagę hormonalną zarównu u kobiet jak i mężczyzn.

tłuszcz zapasowy: w skrócie jest to rezerwa energii która przybiera postać tłuszczu pod skórą i wokół narządów. Spalany jest praktycznie cały czas podczas chodzenia, spania czy ćwiczeń. Nie ma możliwości redukcji tłuszczu z określonych miejsc np. z brzucha. Organizm pobiera tłuszcz ze wszystkich miejsc .

 

Jak widać tłuszcz nie jest taki zły jak go malują, dlatego nie zapominajmy o tym żeby i on znalazł miejsce w naszej codziennej diecie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *