Uzupełnij swój trening! Zapobiegaj kontuzjom

Czym jest trening funkcjonalny?

To nowoczesny trening wywodzący się z rehabilitacji i fizjoterapii. Trening funkcjonalny polega na wykonywaniu imitacji ruchów, które wykonujemy na codzień. Poprawia kondycje, pomaga w treningu mięśni głębokich i rzeźbi sylwetkę. Jedną z ważniejszych zalet takiego treningu jest to, że pomaga on zmniejszyć ryzyko odniesienia kontuzji.

Podstawową zasadą takiego treningu jest rezygnacja z ćwiczeń izolowanych na rzecz ćwiczeń funkcjonalnych. Zaletą wykonywania takich ćwiczeń jest poprawa krążenia krwi w naszym organizmie. Dodatkowo trening ten pozytywnie wpływa na wzmocnienie mięsni całego ciała, gdyż aktywizuje do pracy wszystkie rodzaje włókien mięśniowych. Doskonale działa na nasz kręgosłup odciążając go, dzięki zaangażowaniu w trening „centralnego gorsetu mięśniowego” tzw. core, wzmacniając mięśnie tułowia z tyłu jak i z przodu.

Dzisiejszy zestaw ćwiczeń doskonale sprawdzi się u osób,które borykają się z problemami kręgosłupa, ale również u wszystkich, którzy chcą wzmocnić swoje mięśnie.

Ćw.1 naprzemienne odrywanie przeciwstawnej ręki i nogi

Ćwiczenie stabilizujące wzmacniające odcinek lędźwiowo-miedniczny oraz obręcz barkową. Wpływa na poprawę równowagi.

W leżeniu unosimy naprzemiennie przeciwstawną rękę i nogę. Utrzymujemy chwile w pozycji ustabilizowanej, następnie odkładamy do pozycji wyjściowej i zmieniamy rękę i nogę.

Ćw.2 stabilizacja rotacyjna

Ćwiczenie poprawiające ruchomość i mobilność kręgosłupa. Aktywizujące taśmy mięśniowe oraz wpływa na poprawę stabilizacji.

Wykonujemy klęk podparty, ćwiczenie wykonujemy ręką i nogą przeciwstawną do siebie. Prostujemy rękę i nogę tak aby ciało było praktycznie w jednej linii. Powtórzenie kończymy dotykając łokciem do kolana pod brzuchem.

Ćw. 3 unoszenie bioder z leżenia tyłem z wyprostem nogi

Ćwiczenie to wzmacnia uda, pośladki oraz okolice lędźwiowe. Dodatkowo wpływa na stabilizacje naszego kręgosłupa oraz równowagę.

Kładziemy się na plecach, ręce wzdłuż tułowia. Unosimy biodra w górę prostując w końcowym ruchu jedną nogę. Ważne jest zachowanie prostej linii od stopy, po lędźwie. Następnie opuszczamy nogę i biodra, ale tak żeby nie dotknęły ziemi.

Ćw. 4 aktywizacja kręgosłupa w klęku

Ćwiczenie poprawiające ruchomość kręgosłupa głównie na wysokości odcinka lędźwiowego.

Z klęku podpartego, kładziemy jedną rękę na karku. Wykonujemy rotacje na zewnątrz w kierunku barku – głowa podąża za łokciem.

Ćw. 5 aktywizacja kręgosłupa w wypadzie

Ćwiczenie mobilizujące i wzmacniające nasz kręgosłup.

Ćwiczenie wykonujemy ręką odpowiednią do nogi na której zrobiliśmy wypad. Sięgamy jak najdalej pod ręką, na której się opieramy i wykonujemy odmach na zewnątrz w kierunku barku, głowa podąża za ręką.

Polecamy wam włączenie tego typu ćwiczeń do waszego treningu jako urozmaicenie, ale przede wszystkim dla zdrowia i profilaktyki przeciw urazowej. Zadbajcie o wasz kręgosłup, ponieważ to rusztowanie dla ciała.

Podane ćwiczenia wykonuj dokładnie w 2 seriach po 10 powtórzeń na stronę.

Na koniec filmik z treningu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *