Wałek do masażu – dlaczego warto go używać?

Coraz częściej na siłowniach czy salach treningowych możemy spotkać się z przyrządami do wykonywania automasażu naszych mięśni. Różnego rodzaju wałki czy piłeczki o kilku stopniach twardości czy powierzchni, mogą być zbawienne dla naszych mięśni jeżeli chodzi o regeneracje. Wystarczy, że poświęcisz 10 minut po treningu na taki masaż, a twoje mięśnie bedą ci za wdzięczne. Co więcej po ostrym treningu szybciej dojdziesz do pełnej sprawności.

Czym jest wałek do masażu?

  • W  skrócie roler to przyrząd umożliwiający wykonywanie automasażu. Poprzez swoje działanie przyczynia  się do szybszej regeneracji mięśni po treningu, łagodzi nadmierne napięcie mięśniowe, poprawiają gibkość i wydajność naszego ciała. W efekcie stosowanie tego typu masażu staje się prewencją przed kontuzjami, odnową biologiczną po treningu czy chwilą rozluźnienia po całym dniu.

Jak działa?

  • Po ciężkim treningu podczas którego często powtarzamy te same ruchy z dużym obciążeniem, powięź która otacza nasze mięśnie „skleja się” z nim i to powoduje późniejsze bóle, a także zakwasy. Zmniejsza się wtedy elastyczność mięśnia, krew ma utrudniony dostęp co blokuje transport tlenu czy substancji odżywczych. Im dłużej będziesz lekceważył tego typu ból tym twoje treningi będą dla ciebie coraz większą katorgą.

Jaki wałek wybrać na początek ?

  • Pierwsze rolowania mogą być ciężkie i bolesne ale to dlatego, że nasze mięśnie nie są przystosowane do tego typu masażu.
  • Żeby stopniowo „wprowadzić” się w rolowanie proponujemy zacząć od miękkich piankowych wałków i stopniowo przechodzić do twardszych. Z reguły wałki występują w 3 rodzajach twardości.

O czym powinieneś pamiętać podczas automasażu?

  • Przed treningiem można wykonać mniej intensywne rolowanie w celu „rozruszania się”, zniwelowania sztywności i przygotowania do wysiłku,
  • Po treningu wykonujemy intensywniejsze rolowanie 8-10 powtórzeń na partie mięśniową. Warto przed masażem wykonać 5 minutowe rozchodzenie,
  • Większe mięśnie (czworogłowe czy łydki) podziel na fragmenty,
  • Aby zwiększyć nacisk na bolące mięśnie możesz rolować się na jednej nodze,
  • Jeśli trafisz na bolące miejsce skup się na nim dokładniej,

Pamiętaj o tym, że taka forma regeneracji może uchronić cię przed niechcianą kontuzją, dlatego warto włączyć ją do swojego treningu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *