Czy trening ma wpływ na poród?

Takie pytanie zadawałam sobie ja i pewnie większość kobiet, która jest aktywna w ciąży. Teraz w końcu mogę na nie odpowiedzieć z własnego doświadczenia. I wiecie co? Trening bardzo pomaga przy porodzie! Wiadomo, że każda kobieta przejdzie ten proces inaczej. Jedne jadą do szpitala można powiedzieć, że na ostatnią chwilę i poród trwa zaledwie kilkadziesiąt minut, a inne (jak jak ja) rodzą kila lub kilkanaście godzin. Mój poród trwał ponad 10 godzin, choć pierwsze 4 godziny były do wytrzymania. Kolejne 6 godzin było prawdziwym wyzwaniem dla mnie i mojego ciała.

Jak trening pomógł mi przy porodzie?

Przede wszystkim urodziłam! 🙂 Możecie zastanawiać się, ale jak to przecież trzeba urodzić? Trzeba, ale jeżeli nie mamy siły wyprzeć dziecka niestety prędzej czy później poród zakończy się cesarskim cięciem. Czyli jak widać miałam wystarczająco dużo sił żeby urodzić dziecko i z pewnością trening w tym wypadku odegrał ogromną rolę, bo nie odpuściłam i dałam radę. Poza tym wiecie z czym można porównać poród? Z przebiegnięciem maratonu! Robi wrażenie? Z pewnością, dlatego wyobraźcie sobie, że musicie to zrobić bez odpowiedniego przygotowania. Jasne, da się ale pewnie będzie to dla ciebie dużo cięższe wyzwanie, a ćwicząc w ciąży jesteś w stanie się przygotować. Po drugie ostatnia faza parcia czyli moment, w którym dziecko znajduje się już w kanale rodnym trwa z reguły kilkanaście minut. W tym czasie musimy zużyć maksymalnie dużo energii żeby nasze dziecko pojawiło się na świecie. Nie bez powodu podczas ciąży ćwiczymy 1 minutę i 1 minutę odpoczywamy między ćwiczeniami. Taki trening ma nas przygotować właśnie do tej ostatniej fazy. I szczerze mogę powiedzieć, że to pomaga. Bo może się wydawać, że to tylko minuta, ale wysiłek podczas niej można porównać do naprawdę mocnego treningu. Po trzecie ćwicząc w ciąży szybciej wrócisz do formy po porodzie. Nie przejmuj się, że nie wyglądasz dzień po jak fit girl. Jeżeli ćwiczyłaś w ciąży możesz mieć pewność, że waga będzie sukcesywnie spadać, a twoje ciało będzie wracało do wyglądu sprzed 9 miesięcy. Oczywiście skóra od razu nie będzie tak samo napięta i może po okresie połogu będziesz musiała trochę nad tym popracować, ale zapewniam cię, że trening w ciąży pomaga wrócić do formy!

Teraz, z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że każdy rodzaj aktywności fizycznej podczas ciąży pomaga. Nie ważne czy ćwiczysz na siłowni, w domu, ćwiczysz jogę czy dużo spacerujesz. Jeżeli jesteś aktywną przyszłą mamą robisz wielki krok w przód aby poród był dla ciebie miłym wspomnieniem 🙂

Pamiętaj tylko, aby przed rozpoczęciem ćwiczeń skonsultować to z lekarzem żeby tobie ani twojemu maluszkowi nic nie zagrażało.

One thought on “Czy trening ma wpływ na poród?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *